3 Nisan 1935 - Ahmet Yüksel Özemre bugün doğdu

İlk Türk Atom Mühendisi ayrıca yazar olan Ahmed Yüksel Özemre, 3 Nisan 1935'te Üsküdar'da doğdu. Doğduğu yer olan Üsküdar'da 25 Haziran 2008'de vefat etti. Galatasaray Lisesi'ni, İstanbul Üniversitesi Matematik-Fizik bölümünü,master olarak da Fransa Nükleer Bilimler ve Teknoloji Milli Enstitüsü'nd Atom Mühendisliği bölümünü bitirdi

 

Eğitim,öğretim ve iş hayatı boyunca birçok başarı ve burs kazandı ayrıca çok önemli görevleride ifa etti. Bu görevlerin en önemlileri şunlardı:

1. Enerji Şûrâsı 4 no.lu "Nükleer Enerji Komisyonu" Başkanı (Ekim-Aralık 1998)

Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ) Genel Müdürü Danışmanı (1 Haziran 1998 - 31 Mayıs 2000)

Bilim Teknoloji Vakfı Kurucularından Ve Genel Müdürü (28 Mart 1989 - 1 Mart 1991/İstifâ)

TÜBİTAK'da Danışman (11 Mayıs-14 Ekim 1987)

Ankara Çimento Sanayii T.A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi (1987 - 1990)

BORUSAN Boru Sanayii T.A.Ş. Genel Müdürü (Haziran-Aralık 1984/İstifâ)

 

 

Üniversitede Ahmed Yüksel Özemre; Fizikte Matematik Metotlar I (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Matematiksel Fiziğin Kısmî Türevli Diferansiyel Denklemleri (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Çağdaş Fiziğe Giriş (İTÜ Elektrik Fakültesi'nde), Klâsik Teorik Mekanik (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Elektrodinamik (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Isı Teorisi ve İstatistik Mekanikler (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde),Kuvantum Teorisi (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Nötronların Difüzyon Teorisi (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Rölâtivite Teorileri (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Fizikte Matematik Metotlar II (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Nötronların Transport Teorisi (Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde), "Case Metodu" (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Gravitasyonun Rölâtivist Teorileri (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Kozmoloji (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Fiziğin Epistemolojisi (İstanbul Üniv. Fen Fakültesi'nde), Reaktör Teorisi (İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsü'nde), Nükleer Reaktörlerin İleri Teorisi (İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsünde), Nükleer Fizik (İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsü'nde) derslerini verdi.

 

Birçok konuda 350 makale ,Teorik Fizik ve Atom Mühendisliği dallarında ders kitabı, birçok çeviri,,fizik külliyatlarını, Türk Ansiklopedisi, Cumhuriyet Ansiklopedisi, İslam Ansiklopedisi ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam .Ansiklopedisin'de bir çok bendi yazdı, birçok radyo ve televizyon kanalında  Çernobil Kazâsı, Nükleer Enerji, Radyasyon Sağlığı, Bilim Adamları, Genel Kültür, İslâmiyet konularında sohbet ve mülakat yaptı ve Bilgi Çağı adında bir belgeselin senaristliğini ve prodüktürlüğünü yaptı.

 

 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın

Teşekkürler! Yorumunuz kısa bir süre sonra yayınlanacaktır.